خانه / سلامت و روانشناسی / بیماری و درمان / علائم افزایش کلسیم خون

علائم افزایش کلسیم خون

دبیر کارگاه اورژانس‌های آنکولوژی با بیان اینکه آگاهی پرستاران از اورژانس‌های آنکولوژی در نجات جان بیماران مبتلا به سرطان نقش دارد، گفت: افزایش کلسیم خون با علائمی مانند تهوع، استفراغ و یبوست در این بیماران همراه است.

به گزارش فارس، مهناز ایلخانی در حاشیه کارگاه آموزشی اورژانس های آنکولوژی، اظهار کرد: این کارگاه  امروز (دوشنبه) تا ساعت یک بعد از ظهر در دانشگاه پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال برگزاری است.

وی با بیان اینکه پرستاران مخاطبان اصلی این کارگاه هستند، افزود: آموزش اورژانس های آنکولوژی به پرستاران نقش بسزایی در تشخیص و درمان به موقع و در نهایت نجات جان بیماران دارد.

دبیر کارگاه اورژانس های آنکولوژی در ادامه تصریح کرد: بر اساس آمار 56 درصد بیماران مبتلا به سرطان در پنج سال اول زندگی می توانند به راحتی به زندگی خود ادامه دهند اما اورژانس های انکولوژی در هر زمانی در حین بیماری و درمان امکان وقوع دارد و می تواند باعث به خطر انداختن جان بیمار شود.

ایلخانی با بیان اینکه اورژانسهای آنکولوژی به دو دسته تقسیم می شود، عنوان کرد: دسته اول، اورژانس های متابولیک هستند که از شایع ترین آن می توان به افزایش کلسیم خون اشاره کرد.

وی افزود: افزایش کلسیم خون در سرطانهایی مانند پستان، پروستات و مغز و استخوان بیشتر دیده می شود.

این دکترای خدمات بالینی، دسته دوم اورژانس های انکولوژی اورژانس های ساختاری هستند که معمولا به دلیل بزرگ شدن تومور اتفاق می افتد  از شایع ترین این اورژانس ها می توان به تحت فشار بودن طناب نخاعی اشاره کرد که این دسته از اورژانس ها نیز در سرطان پستان، پروستات و ریه بیشتر دیده می شود.

وی یادآور شد: پرستاران آموزش دیده در دقایق اولیه مراجعه بیمار می توانند کمک موثری در تشخیص و اقدامات درمانی و ارائه مراقبت های  مناسب را انجام دهند .

ایلخانی آگاه بودن بیماران را نیز در پیشگیری از عوارض آنکولوژی موثر دانست و گفت: بیماران باید بدانند برای مثال افزایش کلسیم خون با علائمی مانند تهوع، استفراغ، یبوست، بی اشتهایی، یبوست و… همراه است و درد کمر از شایع ترین علامت تحت فشار بودن طناب نخاعی است.

دبیر کارگاه اورژانس های انکولوژی در پایان با بیان اینکه 24 نوع اورژانس انکولوژی وجود دارد، خاطرنشان کرد: آشنایی پرستاران با این اورژانس ها می تواند نقش بسزایی در روند درمان بیماران مبتلا به سرطان داشته باشد.

 

منبع:www.tabnak.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *